Skip to content Skip to navigation

Annual Meeting 2021 - Manchester, UK: Programme

Number: 65th Annual Meeting
Year: 2021
Location: Manchester, UK
Hosted By: University of Manchester, UK
Organised By: Organising committee chaired by Dr Robert Sansom
General Contact Email: annualmeeting2021@palass.org

Programme

Summary of schedule

Below is an outline programme for the meeting. Scientific sessions will take place in Unviersity Place, with posters in University Place and the Williamson Building. All times are in GMT. 

Friday December 17th

14.00-17.00    Pre-conference workshop (virtual): Social Justice in Palaeontology: Case Studies & Future Actions, Emma Dunne and Nussaïbah B. Raja

Saturday December 18th

On Saturday we have the symposium The Problem With Prolematica and a welcome reception.

12.00 – 17.30   Registration, University Place
13.30 – 17.30   Special Symposium: The Problem with Problematica – University Place, Lecture Theatre B
17.30 – 19.00   Welcome Reception, University Place

Sunday December 19th

Sunday is a day of parallel oral presentations, the Palaeontological Association AGM, and the Annual Dinner.

09.00 – 12.15   Oral Presentations – University Place, Lecture Theatre B, Lecture Theatre 1.219
12.15 – 13.30    Lunch and Posters – University Place
13.30 – 14.45    Oral Presentations – University Place, Lecture Theatre B
14.45 – 15.30    Annual General Meeting – University Place, Lecture Theatre B
16.00 – 17.00    Annual Address – University Place, Lecture Theatre B
17.00 – 18.30    Poster Reception – University Place Foyer, Williamson Building
20.00 – 23.30    Annual Dinner – The Midland Hotel

Monday December 20th

On Monday we have a full day of the the conference with talks and posters.

09.00 – 12.15    Oral Presentations – University Place, Lecture Theatre B, Lecture Theatre 1.219
12.15 – 13.30    Lunch and Posters – University Place
13.30 – 17.00    Oral Presentations – University Place, Lecture Theatre B

Full Schedule

Underlined author denotes designated speaker.

*Candidates for the President’s Prize are marked with an asterisk.

**Presentations delivered as prerecorded videos from remote delegates

Friday December 17th

Pre-Meeting Workshops

14.00 – 17.00Pre-conference workshop (virtual): Social Justice in Palaeontology: Case Studies & Future Actions, Emma Dunne and Nussaïbah B. Raja

 

Saturday December 18th


Registration

12.00 – 17.30Registration, University Place

 

Symposium

Special Symposium: The Problem with Problematica: pushing the limits of the fossil record – University Place, Lecture Theatre B

13.30 – 13.45Welcome address
13.45 – 14.15

The Possibilities of Problematica

Derek Briggs

14.15 – 14.45

Proterozoic microfossil problematica: a window into the ecology and evolution of early eukaryotes

Heda Agić‬

14.45 – 15.15

The Gabonionta:  A new perspective in understanding the emergence of multicellularity

Abderrazak El Albani

15.15 – 16.00Tea/coffee break
16.00 – 16.30

Ecological insights into Ediacaran evolution

Emily Mitchell

16.30 – 17.00

Systematic error and the problems of the phylum level (molecular) phylogeny of the animal kingdom

Max Telford

17.00 – 17.30

A Can of Cambrian Worms

Xiaoya Ma

 

Welcome reception

17.30 – 19.00Welcome Reception, University Place

 

Sunday December 19th

08.30 – 09.00Registration and Poster set-up, University Place, Williamson Building

 

Session 1: Precambrian & Cambrian Life (in parallel with session 2)

University Place, Lecture Theatre B

09.00 – 09.12

"Conga Lines" of small fronds: implications for reproduction and clonality in the Ediacaran

*Katie Delahooke, Alexander Liu, Emily Mitchell

09.12 – 09.24

Priapulid trace fossils from the late Ediacaran of Namibia

*Katherine Turk, Katie Maloney, Marc Laflamme, Simon A.F. Darroch

09.24 – 09.36

Charniodiscus and Arborea are separate genera within the Arboreomorpha: using the holotype of C. concentricus to resolve a taphonomic/taxonomic tangle** video presentation from a virtual delegate

*Daniel Pérez Pinedo, Christopher McKean, Rod Taylor, Duncan McIlroy

09.36 – 09.48

Cambrian tentaculate deuterostomes reveal ancestral body plans

Yujing Li, Frances S. Dunn, Duncan J. E. Murdock, Imran A. Rahman, Peiyun Cong

09.48 – 10.00

Complex growth and sexual maturity in a c. 512 million-year-old trilobite

James Holmes, John Paterson, Diego García-Bellido

10.00 – 10.12

Cambrian stem group chaetognaths dominated the top of early pelagic food chains

Jakob Vinther, Tae-Yoon Park, Luke Alexander Parry, Morten Lunde Nielsen,, Mirina Lee, Ji-hoon Kim, Mirina Lee, David Harper, Arne Thorshøj Nielsen, Michael Paul Smith, Chan-kun Park, Yeong-ju Oh

10.00 – 10.30

Grouped Question and Answer session for speakers of session 1

Delahooke, Turk, Dunn, Holmes, Vinther (Perez Pinedo in Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Session 2: Mesozoic Life (in parallel with session 1)

University Place, Lecture Theatre 1.219

09.00 – 09.12

Fossil evidence suggests the first amniote displayed extended egg retention

Baoyu Jiang, Yiming He, Armin Elsler, Shengyu Wang, Joseph Keating, Junyi Song, Stuart Kearns, Michael Benton

09.12 – 09.24

New information on the archosaurs from the Late Triassic fissure fills locality of Pant-y-ffynnon, Wales

Stephan Spiekman, Martín Ezcurra, Richard Butler, Nicholas Fraser, Susannah Maidment

09.24 – 09.36

Dinosaur etymology reflects and reinforces global inequities in palaeontology

Thomas Halliday, Emma M. Dunne, William J. Foster, Bryan M. Gee, Sarah E. Greene, Thomas W. Hearing, Emmanuel Tschopp, Evangelos Vlachos, Nussaïbah B. Raja

09.36 – 09.48

Simple and branched pterosaur feathers with distinct melanosome geometries reveal deep origins of visual signaling in feather evolution

Aude Cincotta, Michaël Nicolaï, Hebert B. Nascimento Campos, Maria McNamara, Liliana D’Alba, Matthew D. Shawkey, Edio-Ernst Kischlat, Johan Yans, Robert Carleer, François Escuillié, Pascal Godefroit

09.48 – 10.00

A juvenile rhynchosaur specimen from the Otter Sandstones of Southern England (Anisian, Middle Triassic)

*Thitiwoot Sethapanichsakul, Michael J. Benton

10.00 – 10.12

Here be dragons: The perplexing patterns in the distribution, growth and evolution of non-pterodactyloid pterosaurs

*Natalia Jagielska, Steve Brusatte, Michael O Sullivan

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 2

Benton, Spiekman, Halliday, Cincotta, Thitiwoot, Jagielska

 

Tea/coffee break and posters

10.30 – 11.00Tea/coffee break and posters

 

Session 3: Comparative Morphology and Feeding A (in parallel with session 4)

University Place, Lecture Theatre B

11.00 – 11.12

Multivariate dental topographic metrics demonstrate the dietary breadth and specialisms of conodonts

*Christopher Stockey, Philip C. J. Donoghue, Thomas. H. P. Harvey, Duncan J. E. Murdock, Mark A. Purnell

11.12 – 11.24

Geometric evolution of the galloanseran quadrate

*Pei-Chen Kuo, Roger Benson, Daniel Field

11.24 – 11.36

Insular gigantism in giant dormice: divergence from the non-giant allometric trajectory

*Jesse J. Hennekam, Roger B. Benson, Victoria L. Herridge, Nathan Jeffery, Enric Torres-Roig, Josep A. Alcover, Philip G. Cox

11.36 – 11.48

Marine tetrapod feeding guilds using automated high-density D geometric morphometrics

Valentin Fischer, Jamie MacLaren,, Rebecca Bennion, Pierre Sparla, Nathalie Bardet

11.48 – 12.00

Developing a taste: Connecting skull shape ontogeny and evolution of different feeding adaptations in Cetacea using D geometric morphometrics

Agnese Lanzetti, Vincent Fernandez, Brett Clark, Anjali Goswami

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 3

Stockey, Kuo, Hennekam, Fischer, Lanzetti

 

Session 4: Phylogeny & Evolution (in parallel with session 3)

University Place, Lecture Theatre 1.219

11.00 – 11.12

In search of ancestors: benchmarking parsimony and likelihood methods of ancestral state estimation.

Joseph Keating, Philip Donoghue, Michael Benton

11.12 – 11.24

Examining postcranial evolution in Crocodylomorpha using discrete characters** video presentation from a virtual delegate

Pedro Godoy, Felipe C. Montefeltro, Mario Bronzati, Candice M. Stefanic, Hans C. E. Larsson, Richard J. Butler, Alan H. Turner

11.24 – 11.36

Origins of the echinozoan body plan

Jeffrey Thompson, Imran A. Rahman, Timothy A. M. Ewin, Nicolas Mongiardino Koch, Zoe X. Schultz, Paola Oliveri, Ferdinand Marletaz, Samuel Zamora

11.36 – 11.48

Does time matter in phylogeny? A perspective from the fossil record** video presentation from a virtual delegate

Pauline Guenser, Rachel C.M. Warnock, Walker Pett, David De Vleeschlouwer, Philip C.J. Donoghue, Emilia Jarochowska

11.48 – 12.00

An estimate of the deepest branches of the tree of life from ancient vertically-evolving genes

Edmund Moody, Tara A. Mahendrarajah, Nina Dombrowski, James W. Clark, Celine Petitjean, Pierre Offre, Gergely J. Szöllősi, Anja Spang, Tom A. Williams

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for speakers of session 4

Keating, Thompson, Moody (Godoy and Guenser will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Lunch and posters

12.15 – 13.30Lunch and posters

 

Session 5: Sampling and Biases

University Place, Lecture Theatre B

13.30 – 13.42

Occurrences of Palaeozoic ray-finned fishes exhibit major biases which confound diversity estimates

*Struan Henderson, Emma M. Dunne, Sam Giles

13.42 – 13.54

Completeness patterns of the Palaeozoic chondrichthyan fossil record

*Lisa Schnetz, Richard J. Butler, Michael I. Coates, Ivan J. Sansom

13.54 – 14.06

Gone fishing: Using the soft-tissue taxa to explore the fidelity of the early Palaeozoic fossil record of vertebrates.

*Jane Reeves, Robert Sansom

14.06 – 14.18

Diversification through the looking glass: the continuum of mass radiation and extinction

Jennifer Hoyal Cuthill, Nicholas Guttenberg, Graham Budd

14.18 – 14.30

The impact of mass extinctions on the morphological disparity of vertebrates

*Tom Trapman,, Matthew Wills, Natalie Cooper

14.30 – 14.42

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 5

Henderson, Schnetz, Reeves, Hoyal Cuthill, Trapman

 

Annual General Meeting

14.45 – 15.30Annual General Meeting – University Place, Lecture Theatre B

 

Tea/coffee break and posters

15.30 – 16.00Tea/coffee break and posters

 

Annual Address

University Place, Lecture Theatre B

16.00 – 17.00

Decoding the evolution of form and function in the fossil record: why are animals shaped the way they are?

Emily Rayfield

 

Poster Session

17.00 – 18.30Poster Session with refreshments – University Place, Williamson Building G12, G14, G16 and Foyer

 

Annual Dinner

20.00 – 23.30Annual Banquet, with council awards and speeches – The Midland Hotel

 

Monday December 20th

Session 6: Exceptional Preservation (in parallel with session 7)

University Place, Lecture Theatre B

09.00 – 09.12

An early Cambrian window into mechanisms for phosphatization of labile soft tissues

*Morten Lunde Nielsen, Philip R. Wilby, Mirinae Lee, Arne T. Nielsen, Tae-Yoon S. Park, Jakob Vinther

09.12 – 09.24

Exceptionally preserved soft tissues of Vampyronassa rhodanica provide new insights on the evolution and palaeoecology of vampyroteuthidsa

*Alison Rowe, Isabelle Kruta, Henk-Jan Hoving, Neil Landman, Löic Villier, Isabelle Rouget

09.24 – 09.36

A new marrellomorph arthropod from southern Ontario and the potential for soft tissue preservation on late Ordovician open marine shelves** video presentation from a virtual delegate

*Joseph Moysiuk, Alejandro Izquierdo-López, George Kampouris, Jean-Bernard Caron

09.36 – 09.48

Darwin's Dilemma: Constraints on the origin of animals from taphonomic studies

Ross Anderson, Christina R. Woltz, Nicholas J. Tosca, Susannah M. Porter, Derek E.G. Briggs

09.48 – 10.00

How soft-bodied fossils from the Lower Devonian of southern Belgium can help to decipher the early stages of vertebrate evolution

Sébastien Olive, Pierre Gueriau, Philippe Janvier, Bernard Mottequin

10.00 – 10.12

Physical characterization of the conodont white matter tissue

Carlos Martinez Perez, Ayse Atakul-Özdemir, Xander Warren, Peter Martin, Manuel Guizar-Sicairos, Mirko Holler, Federica Marone, Philip Donoghue

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for speakers of session 6

Nielsen, Rowe, Anderson, Olive, Martinez Perez (Moysiuk will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Session 7: Climate, Environment, Conservation (in parallel with session 6)

University Place, Lecture theatre 1.219

09.00 – 09.12

Climatic controls on the ecological ascendancy of dinosaurs

Richard Butler, Emma Dunne, Alex Farnsworth, Roger Benson, Pedro Godoy, Sarah Greene, Paul Valdes, Daniel Lunt

09.12 – 09.24

It’s a Trap! Environment and biogeography of Siberia across the Frasnian-Famennian

Elizabeth Dowding, Trond Torsvik, Mathew Domeier

09.24 – 09.36

Palaeontology, Geodiversity, and the International Geodiversity Day

Jack Matthews, José Brilha, Murray Gray, Zbigniew Zwolinski

09.36 – 09.48

Assessing the impact of climate change on the structural integrity of benthic foraminifera during the Palaeocene Eocene Thermal Maximum – implications for future climate change

*James Michael Mulqueeney, Leanne Melbourne, Danna Titelboim, Suman Sarkar

09.48 – 10.00

Biome specialization promotes diversification in swallowtail butterflies **

*Sara Gamboa, Fabien Condamine, Juan L. Cantalapiedra, Jonathan S. Pelegrín, Iris Menéndez, Sara Varela, Fernando Blanco, Manuel Hernández Fernández

10.00 – 10.12

A second ‘Great American Biotic Interchange’ signals the Anthropocene impact of humans

*Stephen Himson, Mark Williams, Jan Zalasiewicz, Anthony Barnosky, Colin Waters, Mary McGann

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 7

Butler, Dowding, Matthews, Mulqueeney, Himson (Gamboa will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Tea/coffee break and posters

10.30 – 11.00Tea/coffee break and posters

 

Session 8: Comparative Morphology and Feeding B (in parallel with session 9)

University Place, Lecture Theatre B

11.00 – 11.12

Multivariate denCranial muscle reconstructions quantify adaptation for high bite forces in Oviraptorosauria

*Luke E. Meade, Waisum Ma

11.12 – 11.24

Dental form and function and feeding diversity during the early evolution of Dinosauria

*Antonio Ballell Mayoral, Michael J. Benton, Emily J. Rayfield

11.24 – 11.36

Diet of the toothed and long-snouted longipterygid birds (Avialae: Enantiornithes) determined with reference to quantitative analysis of extant bird dietary proxies** video presentation from a virtual delegate **

*Case Vincent Miller, Michael Pittman, Jen A. Bright

11.36 – 11.48

Did Carboniferous chimaeras suck? Evidence for high-performance suction feeding in the Pennsylvanian stem-group holocephalan Iniopera

Richard Dearden, Anthony Herrel, Alan Pradel

11.48 – 12.00

How in vivo data can shed light on jaw evolution during the fish-tetrapod transition?

Hugo Dutel, Anne-Claire Fabre, Laura B. Porro, Michael J. Fagan, Emily J. Rayfield

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 8

Meade, Ballell Mayoral, Dearden, Dutel (Vincent Miller will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Session 9: Cenozoic Life (in parallel with session 8)

University Place, Lecture Theatre 1.219

11.00 – 11.12

First known fossil ratite eggshells from the Siwalik Frontal Range near Chandigarh (northern India) and their multidisciplinary scientific analysis** video presentation from a virtual delegate

*Anubhav Preet Kaur, Rajeev Patnaik, Prabhin Sukumaran, Stanley H. Ambrose, Raj Sekhar Roy, Parth R. Chauhan

11.12 – 11.24

Radial Porosity Profiles: a new quantitative histological method for studying dynamics of diametric limb bone growth

Edina Prondvai, Ádám T. Kocsis, Anick Abourachid, Dominique Adriaens, Pascal Godefroit, Dong-Yu Hu, Richard J. Butler

11.24 – 11.36

Comparative morphology of the passerine carpometacarpus: Implications for interpreting the fossil record of crown Passeriformes

*Elizabeth Steell, Jacqueline Nguyen,, Roger Benson, Daniel Field

11.36 – 11.48

New unworn dentitions illuminate the dental morphology and diversity of puzzling early eutherian mammals, Taeniodonta

*Zoi Kynigopoulou, Sarah L. Shelley , Thomas E. Williamson, Ornella C. Bertrand, Ian B. Butler , Stephen L. Brusatte

11.48 – 12.00

First fossil of Styriofelis (Felidae, Carnivora) from the middle Miocene of Madrid basin

*Jesús Gamarra González, Gema Siliceo, Mauricio Antón, Jorge Morales, Manuel J. Salesa

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 9

Prondvai, Steell, Kynigopoulou, Gamarra González (Kaur will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Lunch and posters

12.15 – 13.30Lunch and posters

 

Session 10: Palaeozoic Life

University Place, Lecture Theatre B

13.30 – 13.42

Analysis of skeleton space reveals early unique excursions in the evolution of spiralian hard parts

Luke Parry, Roger Benson

13.42 – 13.54

Radiodont oral cones from the Fezouata Biota (Early Ordovician, Morocco)** video presentation from a virtual delegate

Gaëtan J.-M. Potin, Allison C. Daley

13.54 – 14.06

Evolutionary analysis of swimming speed in early vertebrates challenges the ‘New Head Hypothesis’

Humberto G. Ferron, Philip Donoghue

14.06 – 14.18

Quantifying conodont crystals: controls of biomineralisation in early vertebrates

*Bryan Shirley, Isabella Leonhard, John Repetski, Emilia Jarochowska

14.18 – 14.30

An exceptionally diverse Early Devonian flora from the Lochkovian of South Africa

Cyrille Prestianni, Robert W. Gess

14.30 – 14.42

Giant articulated Arthropleura remains from the Mississippian of northern England

Neil Davies, Russell Garwood, William McMahon, Joerg Schneider, Anthony Shillito

14.42 – 15.00

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 10

Parry, Ferron, Shirley, Prestianni, Davies (Potin will be in the Q&A session for virtual delegates in session 11)

 

Tea/coffee break and posters

15.00 – 15.30Tea/coffee break and posters

 

Session 11: Macroevolution and Close

University Place, Lecture Theatre B

and posters

15.30 – 15.42

Is early euarthropod evolution characterised by ‘creeps’ or ‘jerks’?

*Alavya Dhungana, Martin R. Smith

15.42 – 15.54

The morphological disparity of Fungi

Thomas J. Smith, Philip C. J. Donoghue

15.54 – 16.06

Decoupled morphological disparity trends during the early diversification of ammonoids

Ninon Allaire, Samuel Ginot, Nicolas Goudemand, Kenneth De Baets, Claude Monnet, Catherine Crônier

16.06 – 16.18

Understanding the diversification dynamics of the Permo-Triassic archosauromorph radiation using occurrence-based Bayesian approaches

Roland Sookias, Luciano Pradelli, Eduardo Ascarrunz, Daniele Silvestro, Martin Ezcurra

16.18 – 16.30

Cenozoic slowdown in placental skull evolution

Anjali Goswami, Eve Noirault, Ellen Coombs, Julien Clavel, Anne-Claire Fabre, Thomas Halliday, Morgan Churchill, Abigail Curtis, Akinobu Watanabe, Nancy Simmons, David Fox, Brian Beatty, Jonathan Geisler, Ryan Felice

16.30 – 16.45

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 11

Dhungana, Smith, Allaire, Sookias, Goswami

16.45 – 17.00

Grouped Question and Answer session for all remote presenters of oral presentations, joining lecture theatre B via Zoom

Pérez Pinedo, Godoy, Guenser, Moysiuk, Gamboa, Vincent Miller, Kaur, Potin

17.00 – 17.30

Concluding Remarks, Announcement of best presentation prizes, Invitation to next year’s Palaeontological Association Annual Meeting and Progressive Palaeontology Meeting

Robert Sansom, Paddy Orr, Maria McNamara, Sean Smart

PalAss Go! URL: http://go.palass.org/lfw | Twitter: Share on Twitter | Facebook: Share on Facebook | Google+: Share on Google+